Odborné poradenstvo v životnom prostredí

Ten, kto hovorí, že to nie je možné urobiť,
nech nezdržuje tých, čo to už robia.

Príbeh kompostovania

Kompostuje celá RODINKA

Už dlhšie sa mi páčila myšlienka kompostovania. Myslela som si, že je to náročné, že je potrebné mať špeciálne pomôcky a drahý kompostér. Na internete som našla informácie ako sa dá ľahko kompostovať aj v našich slovenských podmienkach.

Samozrejme mala som chuť, podporu a vecné rady od kamarátky, čo už kompostovala.

Na výrobe domáceho kompostu z drevených paliet sa podieľala celá moja rodina. Syn s tatom priviezli drevené palety a zhotovili kompostér. Syn ho ešte spevnil, čo sa mu veľmi páčilo, že aj on môže pomôcť.

V máji sme sa začali deliť zo zeleným odpadom - niečo zožerú sliepočky, niečo aj zvieratká v lese a zvyšok šup ho do kompostu. Zo začiatku toho nebolo veľa. V duchu som si vravela, že s veľkosťou kompostu som to prehnala. Záhrada ma však presvedčila o opaku.

Ale ako prichádzala jeseň, kompost sa začal plniť rôznym biodpadom.

Do kompostovania sa zapája celá rodina, deti radi hádžu vyprodukované odpady do kompostu, dokonca sa aj pýtajú mami kde to patrí? Naše stromy sa vyzliekli z lístia, záhradka sa upratala a zrazu je kompostér plný.

Snažíme sa čo najlepšie dodržiavať pravidlá kompostovanie – veľkosť vkladaného materiálu, miešať pridaný bioodpad, miešať zelené odpady s hnedými a v lete bolo potrebné aj zvlhčovať dažďovou vodou.

Som veľmi rada, že som začala s kompostovaním a že aj deti uvidia význam kompostovania v praxi a budeme šíriť myšlienku kompostovania do svojho okolia.

Momentálne je kompost naplnený a pripravený na zimu. Samozrejme, že aj v zime budeme pokračovať k kompostovaní.

Ak ešte niekto váha, či kompostovať - určite vrelo odporúčame.

Ala s rodinou z Turca