Odborné poradenstvo v životnom prostredí

Ten, kto hovorí, že to nie je možné urobiť,
nech nezdržuje tých, čo to už robia.

Doba plastová

Má triedenie plastov význam?

1. Väčšina plastových obalov je použitých jednorázovo, 95% pôvodnej hodnoty plastového obalového materiálu v hodnote 80-120 miliárd dolárov ročne sa stráca a nerecykluje.

2. Aj napriek rastúcemu dopytu po recyklácii plastov sa iba 5 % účinne recykluje, kým 40 % končí na skládkach a tretina priamo v ekosystémoch, tie oceánske nevynímajúc, o čom svedčí aj priložený obrázok.

3. Časť plastových odpadov sa síce v spaľovniach premení na energiu, avšak nie dosť na to, aby na výrobu nových plastových tašiek, pohárov, téglikov a spotrebnej elektroniky nebolo potrebné minúť ďalšie fosílne palivá.

Význam triediť plasty určite má. Ale ešte lepšie je plasty vôbec nekupovať - čo tak vrátiť sa ku sklu? Veď aj jogurt v skle chutí úplne inak, ako z plastového obalu. A čo tak zavedenie vrátnych sklenených obalov?

Využime týchto 6 rád a spoločne prispejeme k čistejšiemu, krajšiemu a zdravšiemu prostrediu v ktorom žijeme.

1. Premýšľajme už pri nákupe – vyberajme si vrátne obaly.

2. Nenakupujme výrobky z PVC, pretože patrí medzi najproblematickejší typ plastu, ktorý obsahuje látky vážne ohrozujúce životné prostredie a zdravie človeka.

3. Keď je možnosť kupujeme potraviny v skle nie v plaste.

4. Nezohrievame jedlo v plaste – pri zohrievaní dochádza k vylučovaniu škodlivých látok priamo do jedla.

5. Keď už plastový obal tak preferujeme tieto druhy: polyetylén (PE) a polypropylén (PP) – sú najjednoduchšie a najmenej škodlivé pre prírodu a na naše zdravie.

6. Plasty NESPAĽUJEME – pretože pri ich horení vznikajú zdraviu škodlivé sadze, oxid uholnatý a dioxíny.