Má triedenie plastov význam?
1. Väčšina plastových obalov je použitých jednorázovo, 95% pôvodnej hodnoty plastového obalového materiálu v hodnote 80-120 miliárd dolárov ročne sa stráca a nerecykluje.
2. Aj napriek rastúcemu dopytu po recyklácii plastov sa iba 5 % účinne recykluje, kým 40 % končí na skládkach a tretina priamo v ekosystémoch, tie oceánske nevynímajúc, o čom svedčí aj priložený obrázok.
3. Časť plastových odpadov sa síce v spaľovniach premení na energiu, avšak nie dosť na to, aby na výrobu nových plastových tašiek, pohárov, téglikov a spotrebnej elektroniky nebolo potrebné minúť ďalšie fosílne palivá.
Význam triediť plasty určite má. Ale ešte lepšie je plasty vôbec nekupovať - čo tak vrátiť sa ku sklu? Veď aj jogurt v skle chutí úplne inak, ako z plastového obalu. A čo tak zavedenie vrátnych sklenených obalov?
Využime týchto 6 rád a spoločne prispejeme k čistejšiemu, krajšiemu a zdravšiemu prostrediu v ktorom žijeme.
1. Premýšľajme už pri nákupe – vyberajme si vrátne obaly.
2. Nenakupujme výrobky z PVC, pretože patrí medzi najproblematickejší typ plastu, ktorý obsahuje látky vážne ohrozujúce životné prostredie a zdravie človeka.
3. Keď je možnosť kupujeme potraviny v skle nie v plaste.
4. Nezohrievame jedlo v plaste – pri zohrievaní dochádza k vylučovaniu škodlivých látok priamo do jedla.
5. Keď už plastový obal tak preferujeme tieto druhy: polyetylén (PE) a polypropylén (PP) – sú najjednoduchšie a najmenej škodlivé pre prírodu a na naše zdravie.
6. Plasty NESPAĽUJEME – pretože pri ich horení vznikajú zdraviu škodlivé sadze, oxid uholnatý a dioxíny.